Wycena domen – jak i gdzie wycenić domenę

Pewnie wielu początkujących domainerów zaczynających swoją przygodę z domenami zadaje sobie pytanie: ile jest warta domena ? Zapewne przed takim dylematem stają również ci, co chcą kupić domenę.

Niestety, na te pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Specyfiką domen jest ich unikatowość, czyli nie ma dwóch takich samych adresów. Domen nie możemy również przyporządkować do przedziałów cenowych tak jak np. samochodów, sprzętu ADG/RTV czy produktów spożywczych.

Co brać pod uwagę przy wycenie domeny

Z własnego doświadczenia mogę podać kilka czynników, które biorę pod uwagę wyceniając domenę, są to:

Zajętość innych końcówek i kombinacji. Jeżeli mamy domenę laptopy.pl a reszta rozszerzeń jest zajęta wartość domeny wzrasta ponieważ klient nie ma możliwości zarejestrowania domeny laptopy.com.pl czy laptopy.eu. Wartość domeny rośnie również gdy, domeny z przedrostkami jak „e” „e-” „i” czy kończące się na „24” „24h”oraz z nazwami miast są zajęte np. elaptopy.pl, laptopy24.pl, laptopygdansk.pl.

Domeny generyczne. Są różne rodzaje domen jednak domeny generyczne są najdroższe. Domeny generyczne to pojedyncze nazwy słownikowe np. dom.pl, auta.pl, komis.pl itp. Są one znacznie droższe niż ladnydom.pl, tanieauta.pl, komiswarszawa.pl

Domeny na sprzedaż vs domeny zagospodarowane. Przy wycenie domen warto sprawdzić, czy inne, podobne domeny i domeny z innymi końcówkami są wystawione na sprzedaż i w jakich cenach a ile z nich jest zagospodarowanych. Jeżeli większość domen jest zagospodarowanych, wartość naszej domeny wzrasta ponieważ klient nie ma możliwości kupna „zamiennika”

Branża domeny. Wpływ na wartość domeny ma branża do jakiej jest przyporządkowana. Jeżeli jest to branża lokalna np. laptopywarszawa.pl domena będzie o wiele tańsza niż laptopy.pl Znaczenie ma również zasobność portfela danej branży i tu na czele są chyba finanse i nieruchomości. Warto wziąć pod uwagę fakt, ile dana branża wydaje na reklamę (internet, tv, radio)

Historia domeny i ruch. Nie zawsze ale przy wycenie domen znaczenie może mieć również historia domeny. Często pozycjonerzy są w stanie zapłacić duże pieniądze, za domeny których sama nazwa może nie być wartościowa ale pod uwagę brana jest historia i linki jakie prowadzą do domeny jak również wejścia bezpośrednie na domenę.

Należy pamiętać, że powyższe czynniki mogą być tylko wskazówkami i tyczą się one samych domen ponieważ gdy sprzedajemy domenę z całym serwisem pod uwagę bierze się jego zarobki oraz ruch jaki generuje. Potocznie mówi się, że domena jest warta tyle, ile jest w stanie zapłacić za nią klient.

Gdzie wycenić domenę i ile to kosztuje

Jeżeli sami mamy problemy z wyceną naszej domeny lub nie jesteśmy jej do końca pewni możemy skorzystać z pomocy. Naszą domenę możemy wycenić w:

Serwisie Aftermarket.pl w dziale Sprzedawaj – Wycena domen, możemy dodać naszą domenę do wyceny. Do wybory mamy dwie opcje wyceny: Prywatna wycena, która kosztuje 69zł i Publiczna wycena, która kosztuje 39zł. Różnią się tylko tym, że przy prywatnej wycenie, oceny domeny będziemy widzieli tylko my, a przy publicznej wycenie, oceny domeny będą widoczne dla wszystkich.

W prawdzie jest to płatna wycena ale mamy pewność, że naszą domenę będą wyceniali doświadczeni domainerzy posiadający minimum 5 gwiazdek w rankingu kupującego/sprzedającego. Wycena domeny kończy się, gdy swoją wycenę przedstawi 15 domainerów.

Na forum o domenach Di.pl Wprawdzie dodajemy tam domenę do wyceny bez żadnych opłat ale nie mamy pewności, że forumowicze zechcą podjąć się wyceny. Aby dodać domenę do wyceny na forum przechodzimy do działu Wycena i opinia Mamy również możliwość zablokowania dostępu wyszukiwarkom, jednak każdy forumowicz będzie mógł zobaczyć wycenę naszej domeny.

Pomogłem? Proszę, udostępnij
  • 4
  •  
  •  
  •  

One Reply to “Wycena domen – jak i gdzie wycenić domenę”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *