Rejestracja domeny – gdzie i jak zarejestrować domenę

Ten wpis musimy zacząć od podstawowej kwestii. Wiele osób niemających styczności na co dzień z domenami, pojęcia „rejestracja domeny” i „kupno domeny” traktuje  na równi i używa ich naprzemiennie co jest błędem!

Rejestracja domeny -ma miejsce jeżeli domena nie jest zajęta czyli możemy ją zarejestrować u dowolnego rejestratora domen. Taki rynek domen nazywamy pierwotnym.

Kupno domeny – jest to zakup domeny na rynku wtórnym, czyli zakup domeny już zarejestrowanej od innego właściciela (abonenta domeny).

W tym wpisie zajmiemy się kwestią rejestracji domeny zaś zakup domeny będzie tematem kolejnego artykułu.

Gdzie zarejestrować domenę i ile to kosztuje

Jest wielu rejestratorów domen na polskim rynku np. Nazwa.pl Home.pl Aftermarket.pl Premium.pl itd. ale przy jego wyborze, warto zwrócić uwagę na koszty jakie będziemy musieli ponieść utrzymując domenę oraz funkcjonalność jaką mogą nam zaoferować.

Ceny rejestracji domen są u wszystkich zbliżone i oscylują w granicach 0-15zł. Jednak koszt rejestracji domeny jest niewielką częścią kosztów jej utrzymania. W przypadku gdy domenę będziemy chcieli przedłużać koszt może mieć większą rozbieżność w granicach 50-250zł.

Z własnego doświadczenia radzę uważać na promocje rejestracji domeny za 0zł gdyż zazwyczaj małymi literami w regulaminie jest zapisane, że za przedłużenie tej domeny będziemy musieli zapłacić od 100-200zł.

Np. rejestracja za 12zł i przedłużenie za 50zł kalkulują się o wiele korzystniej niż rejestracja domeny w promocji za 0zł i jej przedłużenie za 200zł, wybór chyba jest prosty?

Z własnego doświadczenia mogę polecić Aftermarket.pl

Jest to rejestrator domen, który na polskim rynku istnieje już od dawna i nigdy nie miałem z nim problemów.

Główne zalety Aftermarket.pl:

-Tanie rejestracje i przedłużenia domen,

Cennik hurtowy, im więcej domen posiadamy tym mniej płacimy za rejestracje i przedłużenia,

-Aftermarket.pl to jednocześnie największa giełda domen w Polsce więc jeżeli będziemy chcieli kupić, sprzedać lub przechwycić domenę możemy to zrobić w obrębie serwisu,

Kod AuthInfo jest dostępny od razu w panelu administracyjnym, nie musimy wysyłać wniosków mailowo czy w wersji papierowej i czekać na kod kilka dni,

-Do wyboru mamy masę różnych rozszerzeń,

Intuicyjny i prosty panel administracyjny + sprawnie odpowiadający suport.

Jak zarejestrować domenę

Jak zarejestrować domenę pokażę na przykładzie Aftermarket.pl Zacznijmy od tego, że najpierw musimy zarejestrować się w serwisie. Rejestracja jest dość prosta i szybka. Jeżeli rejestrujemy się jako osoba fizyczna (nie posiadamy działalności gospodarczej) nie podajemy takich danych jak nazwa firmy czy NIP.

Po udanej rejestracji i aktywacji konta następnym krokiem będzie wpłata środków na konto. Przechodzimy do zakładki Finanse a następnie Wpłać środki.

Po zasileniu konta możemy już zarejestrować domenę. Możemy to zrobić na dwa sposoby, poprzez wyszukiwarkę na stronie głównej Aftermarket.pl lub klikając w zakładkę Domeny i Rejestruj domeny.

Jeżeli będziecie mieli jakieś problemy lub wątpliwości zapraszam do zadawania pytań w komentarzach, z chęcią pomogę.

Pomogłem? Proszę, udostępnij
 • 2
 •  
 •  
 •  

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

 1. Piotr pisze:

  Czy jeśli po zarejestrowaniu domeny będę chciał zmienić dane np z firmy na osobę prywatną lub odwrotnie to wciąż będę właścicielem domeny i czy aktualny pozostaje opłacony już czas dla domeny np. 3 lat?

 2. Domeny pisze:

  Jeżeli domena jest zarejestrowana na Ciebie (osoba prywatna) a zmienisz jej dane na firmę, której jesteś właścicielem to jak najbardziej będziesz mógł w pełni zarządzać domeną.

  Zmiana właściciela(abonenta) domeny nie wpływa na jej ważność. Jeżeli domenę masz opłaconą na 3 lata, to po zmianie jej danych z osoby prywatnej na firmę ten okres pozostaje taki sam.

 3. Gnum.pl pisze:

  Najkorzystniej cenowo jest w serwisie gnum.pl gdzie cena odnowienia domeny .pl to 39.57 zł netto a w hurcie 34.99 zł netto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *