O domenach

Zacznijmy od tego, czym jest opcja na domenę. Opcja jest swego rodzaju usługą dającą nam pierwszeństwo rejestracji domeny w przypadku gdy domena wygaśnie tz. nie zostanie ona przedłużona na kolejny rok przez obecnego abonenta (właściciela). Na domenę można założyć tylko jedną opcję.

Ile ważna jest opcja na domenę

Opcję zakładamy na domenę i jest ona ważna przez 3 lata. Opcję tak jak i domeny możemy przedłużać z tą różnicą, że opcję przedłużamy na kolejne 3 lata. Co ważne, jeżeli nie przedłużymy opcji na domenę, może ona zostać przechwycona. Możliwość przechwytywania opcji jest np. w Aftermarket.pl. Jeżeli opcję dodał do przechwycenia więcej niż jeden użytkownik, trafia ona na aukcję opcji przechwyconej.

Gdzie założyć opcję na domenę

Wielu rejestratorów oferuje zakładanie opcji np.: Domena.pl, Domeny.pl, Premium.pl, Aftermarket.pl czy Dinfo.pl. Zasada jest praktycznie wszędzie taka sama, rejestrujemy opcję na domenę i jeżeli opcja nam się zrealizuje mamy pierwszeństwo rejestracji domeny. Ja osobiście rejestruje i przedłużam opcje w Aftermarket.pl.

Ile kosztuje opcja na domenę

Ceny założenia opcji są różne ale zazwyczaj jest to przedział kilkudziesięciu zł. Koszt utworzenia opcji na domenę nie zawiera kosztów rejestracji domeny czyli po wygaśnięciu domeny i realizacji opcji dodatkowo będziemy musieli zapłacić za rejestrację domeny. Wygląda to następująco: płacimy za założenie opcji ->  domena wygaśnie -> opcja się realizuje -> płacimy za rejestrację domeny.

Poniżej cenniki ze stron kilku rejestratorów (ceny netto):

Aftermarket.pl – Rejestracja opcji na domenę 29.95 PLN  Przedłużenie opcji 39.95 PLN

Domeny.pl – Rejestracja opcji na domenę 34,95 PLN Przedłużenie opcji – brak informacji

Dinfo.pl – Rejestracja opcji na domenę 49,00 PLN Przedłużenie opcji – brak informacji

Premium.pl – Rejestracja opcji na domenę 50,00 PLN Przedłużenie opcji 50,00 PLN

Domena.pl –  Rejestracja opcji na domenę 50,00 PLN Przedłużenie opcji – brak informacji

Na jakie domeny możemy założyć opcje

Opcję możemy zakładać tylko na domeny w rozszerzeniu .pl. które są zarejestrowane lub są zarezerwowane.

Nie założymy opcji na domenę która znajduje się w stanie kwarantanny- czyli na domenę która już zaczęła wygasać. Domena wchodzi w stan kwarantanny jeżeli jej abonent (właściciel) nie opłaci jej w terminie i taki stan trwa 30 dni – w ciągu tych 30 dni domenę może jeszcze reaktywować – przedłużyć na kolejny rok.

Opcja zrealizuje się, jeżeli domena będąca w trzydziestodniowej kwarantannie nie zostanie przedłużona.

Grafika z Home.pl
Czy warto zakładać opcje na domeny?

Tu zdania mogą być podzielone. Minusem jest fakt, że za opcję płacimy z góry oraz nie mamy pewności, że domena na którą opcję założyliśmy wygaśnie. Dodatkowo, statystycznie rzadko się zdarza, że ktoś nie przedłuża domen, które są warte od kilku do kilkudziesięciu tys. zł.

Na szczęście od wszystkiego są wyjątki i takie domeny jak kawa.pl, akumulatory.pl, lody.pl, drukarka.pl, diagnoza.pl, brykiet.pl zostały przejęte poprzez realizację opcji. Są to niewątpliwie domeny bardzo wartościowe i porównując zysk z ich sprzedaży do kosztu założenia opcji wynik bezapelacyjnie przemawia za zakładaniem opcji na domeny.

Ważne informacje o opcjach

– Należy pamiętać, że zakładając opcję na domenę, nie mamy pewności, że domena wygaśnie a opcja nam się zrealizuje. Przecież obecny właściciel może przedłużać domenę w nieskończoność.

-Opcje na domeny możemy sprzedawać i kupować, przedłużać i przechwytywać.

-Na domenę można założyć tylko jedną opcje.

-Za opcję płacimy z góry nie mając pewności, czy domena wygaśnie a tym samym opcja nam się zrealizuje.

-Dużą zaletą opcji jest fakt, że jeżeli domena wygaśnie (nie zostanie przedłużona) mamy pierwszeństwo jej rejestracji. Oznacza to, że nikt poza nami nie może tej domeny zarejestrować oraz domena nie może trafić na aukcję domeny przechwyconej.

Bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera!
Podziel się
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O domenach
Rewolucja w wyszukiwaniu wolnych nazw domenowych

W rejestrze domeny krajowej PL prowadzonym przez NASK jest ponad 2 mln domen. W naszych czasach trudno o sensowne, wolne nazwy z końcówką .pl – zwłaszcza, kiedy szukamy nazwy generycznej. Do tej pory, jeśli szukałeś polskiego generyka, czekały Cię raczej żmudne poszukiwania w dostępnych wyszukiwarkach oraz na giełdach domen. Na …

Podziel się
O domenach
Wybór wygasłej domeny pod zaplecze – gdzie szukać i na co zwrócić uwagę

Coraz popularniejszym trendem na polskiej scenie SEO jest budowanie zaplecza nie na nowej, świeżej, niepodlinkowanej domenie a korzystanie z „dobroci” domeny wygasłej. Czym w takim razie są te wygasłe domeny? Musimy wyjaśnić sobie jedno – domena nie jest twoją własnością a płacisz co roku jedynie abonament za jej utrzymanie. Do …

Podziel się
O domenach
Przydatne narzędzia dla domen internetowych

Pewnie większość początkujących domainerów rozpoczynając swoją przygodę z domenami internetowymi szuka narzędzi, które ułatwią im poruszanie się na rynku domen. Poniżej znajdziesz listę takich  narzędzi, z których sam korzystam a i Tobie powinny się przydać do pracy z domenami. Przechwytywanie domen Na rynku polskim jest niewiele serwisów, które oferują przechwytywanie …

Podziel się