Czym jest adres internetowy i z czego się składa

Czym jest adres internetowy i z czego się składa

13/07/2018 0 przez Kamil Duda

Adres internetowy jest to miejsce w Internecie, pod które możemy trafić wpisując odpowiedni ciąg znaków w przeglądarce internetowej. Adresem internetowym będą same domeny internetowe jak również domeny z zawartością czyli strony internetowe.

Adres internetowy ma swoje odzwierciedlenie w realnym świecie, możemy go porównać do adresów pocztowych – nieruchomości, np:

Sama domena internetowa pod którą nie wyświetla się żadna zawartość to działka, na której możemy coś wybudować ale tworzy ona już jakiś adres (nr działki).

Domena internetowa z zawartością tworzą stronę internetową czyli działkę na której istnieje już budynek i również tworzą one adres (nr działki i nr budynku).

Adresem internetowym będzie np. https://dns.biz.pl – czyli domena na której znajduje się zawartość tworząca stronę internetową a dokładnie mój blog, który właśnie czytasz czyli taka moja zabudowana działka ;).

Z czego składa się adres internetowy?

Adres internetowy - z czego się składa

1 – protokół komunikacji klienta z serwerem określa szyfrowanie transmisji, podczas wpisywania w przeglądarce adresu internetowego możemy go pominąć – wyświetli się automatycznie.

2 – World Wide Web, nazwa usługi internetowej „ogólnoświatowa sieć”, „światowa rozległa sieć internetowa” nazywana potocznie subdomeną

3- domena drugiego poziomu czyli nazwa określająca adres internetowy (nazwa domeny)

4- domena pierwszego (najwyższego) poziomu, .pl oznacza kod Polski potocznie nazywana rozszerzeniem lub końcówką

W adresie internetowym występują też kropki oddzielające zazwyczaj nazwę domeny od jej rozszerzenia.

Adres internetowy może zawierać:

– litery np. dom.pl, auta.pl

– cyfry np. 123.pl, sklep24.pl

– znak „-”  np. moje-auto.pl, tanie-domeny24.pl

– znaki diakrytyczne i takie domeny są nazywane IDN np. łąki.pl, ładne-domeny24.pl

O tworzeniu własnego adresu internetowego napiszę w kolejnym artykule z którego dowiesz się, gdzie zarejestrować domenę i hosting oraz jak stworzyć własną stronę internetową i pocztę online.

Pomogłem? Proszę, udostępnij
  • 2
  •  
  •  
  •